Hemoroidy a liečba

Čo sú hemoroidy?

hemoroidy

Hemoroidy nazývané aj zlatá žila, sú uzlovito rozšírené žily cievnych pletení v oblasti konečníka a análneho kanála. Je to spleť ciev v hĺbke asi päť až sedem centimetrov od análneho otvoru a za normálnych okolností slúži ako pomocný mechanizmus na udržanie stolice a pri vyprázdňovaní, avšak keď sa zväčšia a vysúvajú sa smerom von, hovoríme o hemoroidoch. Rozdeľujú sa na vnútorné a vonkajšie, ale vždy ide o tú istú spleť ciev. Vnútorné sa nachádzajú pod sliznicou konečníka, viditeľné sú len pri ochabnutí zvierača a ich vysunutí. Môžu nadobudnúť rôznu veľkosť, podľa toho, v akom štádiu je ochorenie. Vnútorné hemoroidy súvisia najčastejšie so zápchou. Pri vyprázdňovaní tvrdej stolice sa do žíl z konečníka nahrnie veľké množstvo krvi. Žily sa rozšíria a sú zraniteľné, praskajú, krvácajú. Vonkajšie sú uložené vo vonkajšej časti análneho kanála pod kožou, sú viditeľné ako uzly okolo otvoru.

Príčiny vzniku hemoroidov

Existujú viaceré teórie, ale nie je jasné, čo je vyvolávajúcim faktorom hemoroidov a nie je známy ani mechanizmus ich vzniku. Je to multifaktoriálne podmienená choroba s vrodenou predispozíciou (familiárny výskyt 42 %). Najčastejšie sa však objaví ľuďom, ktorí majú vo vyššom veku a pri podvýžive ochabnuté väzivo. Často sa hemoroidy vyskytujú u žien po tehotenstve a po pôrode dôsledkom skutočnosti, že maternica tlačí na svalstvo počas tehotenstva, tlaky pri samotnom pôrode… Hemoroidy sa tiež vyskytujú u mužov, ktorí majú problémy s prostatou – močia proti odporu, a následne majú zvýšený vnútrobrušný tlak… Ďalej veľmi nepriaznivo pôsobia stravovacie zlozvyky, napr. veľká spotreba červeného mäsa a pikantného jedla, nedostatočný prísun tekutín, nesprávny vyprázdňovací mechanizmus, ako zápcha, dlhé sedenie a namáhavá stolica.

Prejavy hemoroidov

Prvé prejavy hemoroidov sa označujú ako perianálny diskomfort: svrbenie, pálenie, štípanie, pocit „vlhkého zadku“. Vnútorné hemoroidy sa prejavujú bezbolestným krvácaním, ktoré pacient pozoruje pri stolici. Vonkajšie hemoroidy sú obyčajne evidentné až vtedy, keď sa prejavia ich komplikácie, najčastejšie trombóza. Tá sa prejaví ako elastický, na dotyk bolestivý útvar veľkosti hrášku až fazule nachádzajúci sa v tesnej blízkosti análneho otvoru. Spektrum príznakov môže byť však rozsiahlejšie: od svrbenia až po bolievanie v análnej oblasti, hlienovitý výtok z konečníka, zápal kože v okolí konečníka.

Štádiá hemoroidov

Hemoroidy klasifikujeme podľa ich rozsahu.

I. štádium

Malé hemoroidy, len mierne vyčnievajúce nad okolitú sliznicu. Bývajú bez príznakov alebo sa len občas prejavia krvácaním, hlavne pri zápche, ktoré sa obvykle zastaví spontánne, prípadne po krátkej antihemoroidálnej lokálnej liečbe.

II. štádium

Pri stolici sa hemoroidy vytláčajú z análneho otvoru, po toalete sa spontánne vrátia späť. Ochorenie sa vtedy prejavuje len krvácaním. Príznaky sa dajú spozorovať podľa stopy jasnočervenej krvi na stolici alebo na toaletnom papieri. Často spôsobujú svrbenie a krvácanie.

III. štádium

Uzly kŕčových žíl sú vytlačené vonku, možno ich však manuálne vtlačiť . Krvácanie a lokálne zápalové prejavy v tomto štádiu sa vyskytujú ešte častejšie ako v predošlých štádiách.

IV. štádium

Hemoroidy dosahujú značné rozmery, ktoré trvale vyčnievajú cez análny otvor a ani po prerušení tlačenia na stolicu ich nemožno dostať späť do análneho otvoru. Pri týchto hemoroidoch často vyčnieva aj časť sliznice konečníka, čím sa v okolí konečníka vytvorí mechanicky veľmi zraniteľné miesto, z ktorého pacient obyčajne veľmi často krváca, hemoroidy a vyčnievajúca sliznica konečníka svrbia, zapaľujú sa a pri akútnom zhoršení môžu byť zdrojom neznesiteľných bolestí.

Liečba a prevencia

Väčšina štúdií tvrdí, že najúčinnejší spôsob liečenia hemoroidov je spojenie znalostí západnej a východnej medicíny. Východná medicína, ktorá za tisícky rokov vyliečila miliardy ľudí významne ovplyvnila náš pohľad na svet lekárstva. S zvyšujúcim sa povedomím verejnosti o odvrátenej stránke syntetických chemických látok na ľudský organizmus sa prírodné prípravky tešia obrovskej popularite nielen u pacientov, ale aj medzi odborníkmi.

Hemoroidy sa liečia konzervatívnou liečbou alebo chirurgickým zákrokom. Základom každej liečby sú dietologické opatrenia – veľa piť (čím viac tekutín, tým mäkšia stolica), prijímať dostatok vláknin, vyhýbať sa niektorým nevhodným jedlám. Konzervatívna liečba sa volí v prípadoch, keď hemoroidy krvácajú iba z času na čas ale nevychádzajú von, alebo sa vysunú počas vyprázdňovania ale po ňom sa samovoľne vrátia späť. V týchto prípadoch sú súčasťou konzervatívnej liečby venotoniká, lieky na spevnenie cievnej steny. Ku konzervatívnemu spôsobu liečby patria aj prípravky ako masti, čapíky, sedacie kúpele… Problémom pri mastiach a kozmetických prípravkoch na liečbu hemoroidov je však to, že poskytujú len dočasnú úľavu a takmer nikdy sa s nimi nepodarí vyliečiť závažnejšie prípady. Pri tomto spôsobe liečby sa rieši len odstránenie vonkajších príznakov hemoroidov a nedochádza k zmenám vo vnútornom prostredí ľudského tela, ktoré umožňuje ďalší rozvoj hemoroidov. Z toho dôvodu sa hemoroidy a ich nepríjemné prejavy často vracajú.

Chirurgická liečba je indikovaná v prípade neúspechu konzervatívnej liečby, resp. ak sú hemoroidy príliš veľké. Pre ľudí, ktorí hemoroidmi trpia už roky, sa chirurgické odstránenie hemoroidov často javí ako lákavé riešenie. Po vyčerpaní množstva liečebných metód, po ktorých sa dostavil iba pocit úľavy, je pochopiteľné, že sa rozhodnú zbaviť hemoroidov natrvalo. Pacienti by si rozhodne mali zvážiť dopredu, aké dôsledky hrozia po operácii hemoroidov. Tí, ktorí podstúpili operáciu hemoroidov, pociťujú vždy počas nasledujúcich týždňov bolesti. Keďže je operácia hemoroidov určená k dlhodobým účinkom, bolesť je určite niečo, čo pacienti majú vziať do úvahy, najmä keď sa hemoroidy po operácii môžu vrátiť. Ďalším častým vedľajším účinkom operácie hemoroidov je neschopnosť močiť po zákroku. Menej pravdepodobným, ale tiež možným dôsledkom operácie je strata kontroly nad močovým mechúrom alebo črevami, vznik hematómov a infekcie. Laserová chirurgia často prezentovaná ako bezpečná a bezbolestná metóda môže spôsobiť vážne poškodenie tkanív. Najčastejšie metódy operácie hemoroidov:

  • Longova metóda: Chirurg zavádza do análneho otvoru prístroj – stapler, ktorý odstráni časť sliznice so zlatou žilou.
  • Milliganova – Morganova operácia: Podviaže sa cieva, ktorá privádza krv do hemoroidu, podviazaný uzlík sa potom odstráni skalpelom. Operácia sa robí v celkovej anestézii.
  • Skleroterapia: Do postihnutého miesta sa zavedie roztok, ktorý uzavrie poškodenú cievu. Zastaví tak prívod krvi do rozšírených uzlov žíl a tým sa zmenšia.
  • Podväzovanie hemoroidov: Podviažu sa uzlíky hemoroidov a tak sa zastaví prívod krvi k ním. Približne po týždni sa odlúčia, zákrok sa robí v lokálnej anestézii.
  • Barronova ligatúra: Na hemoroid sa aplikuje špeciálna gumička, ktorá ho akoby zaškrtí. A tým hemoroid odumrie.
  • Laser: Laserom sa odstráni poškodené tkanivo.
  • Elektrokoagulačná liečba: Pomocou prístroja s elektrickým prúdom sa poškodené uzlíky odstránia.
  • Fotokoagulácia infračerveným žiarením: Pomocou infračerveného lúča hemoroidy odumrú.

V rámci prevencie konzumujte ľahko stráviteľné jedlá s dostatkom vláknin. Treba obmedzovať alebo vylúčiť z jedálneho lístku korenisté jedlá, alkohol, čiernu kávu, silný čaj najmä v akútnom štádiu. Dbajte na dostatočný príjem tekutín. Veľkú pozornosť treba venovať konzistencií (tvrdosti, resp. skôr mäkkosti) stolice, najmä v akútnom štádiu dbať na to, aby bola skôr mäkšia. Dôležitá je pravidelná stolica. Pravidelná znamená vždy v tom istom čase, systém, na ktorý si organizmus zvykne. Veľký dôraz treba klásť na análnu hygienu – sprchovanie konečníka, ak sa dá aj po každej stolici, studená sprcha v okolí konečníka. Neseďte dlho na toalete, pri veľkom tlaku môžu popraskať cievy v konečníku. Nemali by ste zdvíhať príliš ťažké veci. Netreba zabúdať na pravidelný pohyb, vhodná je rekreačná chôdza, turistika, nevhodné aktivity najmä v štádiu zhoršenia sú cyklistika, resp.jazda na sedadlových vozidlách.

Nájdete nás na facebooku